VPN Ne Demek? En İyi VPN Uygulamaları Hangileridir?

VPN Nedir? Virtual Private Network Ne Anlama Gelir?

Virtual Private Network uygulamalarının dünyada en yaygın olarak kullanılan ülke olarak Türkiye şeklinde yer yer açıklamalar yapılsa da tamamı ile yersiz olduğunu belirtmek isteriz. Öncelikle Virtual Private Network yani VPN Nedir? Bu soruya hep beraber doğru bir yanıt bulalım.

Virtual Private Network adı ile bilinmekte olan, kısaltması ile okunan yani VPN Türkçe karşılığı ile Sanal Özel Ağ adı ile bilinir. VPN’ler internet kullanımının hemen hemen her yerinde karşımıza çıkar. Ancak VPN uygulamalarını çok daha fazla kullanan kitlenin karanlık kesim olduğunu inkâr edemeyiz. Özellikle sanal ağ adresinin bilinmesini istemeyen, kullandığı web sitelerinin kendisini takip etmesini istemeyen kullanıcıların en sık kullandığı gizlilik araçlarıdır. VPN kelimelerini Webe Özel Ağ Geçidi olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır.

Sanal Ağ Geçidi Nedir?

Sanal Ağların kullanımından ötürü kendince küçük kusurları vardır. Sanal Ağlar ve özellikle halka açık Wi-Fi ağları kullanımınızı örtebilmek için bir sanal ağ geçidine ihtiyaç duyarsınız. Bu sanal ağ geçidini sizlere VPN sağlar. Artık internet kullanımı sadece bilgisayarlar tarafında değil mobil cihazlar üzerinden de gerçekleşebildiği için mobil cihazlarımızın da gizliliğe ihtiyacı var. Bu vesileyle siz nereye giderseniz gidin mutlaka gizliliğe ihtiyaç duyacak ve mobil cihazınızın ağ hareketlerini örtbas etmek isteyebileceksiniz.

Akıllı telefonlarınızın en son geçmişini ne zaman temizlediniz? Veyahut güvenli bir ağ bağlantısını ne zaman kullandınız? Bu sorulara doğru yanıt veremezsiniz. Çünkü halka açık bağlandığınız Wi-Fi ağlarının güvenliği hiçbir zaman net değildir. O sebeple herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanırken mutlaka gizliliğe ihtiyaç duyacaksınız. Ancak bu gizliliği ve güvenliği nasıl sağlayacaksınız?

Akıllı telefonlar için geliştirilen ve son derece güvenilir olan çeşitli ücretsiz VPN uygulamaları var. Bu VPN uygulamalarını tespit etmek ve en doğrusunu kullanmak ise son kullanıcıya yani sizlere kalmış bir şey. Ancak biz sizler için en kaliteli ve güvenilir, yüz binlerce insan tarafından kullanılan VPN uygulamalarını listeledik. Aşağıda sizler için listelediğimiz en iyi ücretsiz mobil VPN uygulamalarını dikkatli bir şekilde inceleyin ve size en uygun olanını seçin.

En İyi Ücretsiz Mobil VPN Uygulamaları

Akıllı cihazlarınız için en iyi 3 mobil VPN uygulamasını derledik. Ancak burada belirtilen hiçbir VPN uygulamasının %100 gizlilik sağladığını savunamayız. O sebeple en doğru kararı siz kendiniz verecek ve kendinize uygun en doğru VPN uygulamasını seçeceksiniz.

  1. Turbo VPN

Turbo VPN, 100.000 kişinin aktif bir şekilde kullandığı ve tüm kullanıcıların %90 üzeri memnuniyet puanı bıraktığı bir VPN uygulamasıdır. Dünyanın mobil anlamda en beğenilen VPN uygulamalarından bir tanesi olan Turbo VPN, mobil cihazlarınıza indirebilmeniz ve gönül rahatlığı ile kullanabilmeniz için tamamen ücretsiz. Ancak uygulama içerisinde sunulan reklamları izlemeniz şartı ile. Uygulamayı kullanabilmek için Wi-Fi, LTE veya 3G bağlantılarınızın açık olması ve VPN sunucunuza buradan bağlantı vermeniz gerekiyor.


  1. VPN Proxy Master

VPN Proxy Master uygulamasının Turbo VPN kadar aktif kullanıcı olmasa da şu an 10 milyon ve üzeri indirmeye sahip bir uygulamadır. Ara yüz olarak sade ve düz bir tasarım ile karşımıza gelen VPN Proxy Master, tamamı ile kullanıcıların bireysel gizliliğini sağlayabilmek adına üretilmiş ve biz son kullanıcıların karşısına çıkartılmış bir uygulamadır.

Bir VPN uygulamasından ne tür beklentiniz olabilirse VPN Proxy Master uygulaması tamamını karşılayabilir. VPN Proxy Master uygulaması yazılım kodlarını OpenCISE uygulaması ile tamamen açık kaynak sunmaktadır. Hali ile VPN uygulamasının içerisinde bulunan tüm kodları görebilir ve kendinize en uygun VPN uygulamasını oluşturabilirsiniz. OpenVPN protokolleri ile beraber UDP/TCP protokollerini kullanarak verilerinizin tamamını şifreleyen bu uygulama en güvenilir ve en kaliteli VPN uygulamaları arasında yer almaktadır. 


Free VPN – Betternet

Free VPN – Betternet, adından da anlayacağınız gibi tamamı ile ücretsiz ve son kullanıcının beğenisine sunulmuş olan bir VPN uygulamasıdır. Eğer ücretsiz VPN arayışınızı hala sürdürüyor ve diğer iki seçeneği elediyseniz son seçenek olarak karşınıza mutlaka Free VPN’i sürmeliyiz. Çünkü kendine has özellikleri ile adeta ücretli VPN uygulamalarına kafa tutmakta. Gerçek manada hızlı ve esnek yapısı ile güçlü ve gizli bir VPN bağlantısı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir